pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 30 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 1851

Układanki lewopółkulowe - co warto o nich wiedzieć i dla kogo są potrzebne?

Materiał partnera:

Świat nieustannie pędzi do przodu. Aktualnie już od najmłodszych lat mamy styczność z urządzeniami elektronicznymi. Kto z nas nie widział choć raz malucha, który bez pomocy dorosłych potrafił sam obsłużyć smartfon lub telefon? Chyba każdy miał choć raz styczność z tą sytuacją. Dzieci, które korzystają z urządzeń elektronicznych stają się bardziej prawopółkulowe. To sprawia, że lewa półkula mózgu, która odpowiada za m.in. mowę, pisanie i czytanie jest mniej aktywna. Dlatego tak bardzo ważna jest jej odpowiednia stymulacja np. poprzez układanki lewopółkulowe.

Układanki lewopółkulowe - co warto o nich wiedzieć i dla kogo są potrzebne?


Kilka słów o mózguLudzki mózg to niesamowity organ, dzięki któremu odbieramy, przetwarzamy i generujemy przeróżne bodźce. Składa się on z dwóch półkul. Każda z nich odpowiada za inne cechy i funkcje życiowe. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego jesteście humanistami, a ktoś wam bliski to umysł ścisły? To jakim "umysłem" jesteśmy, również determinuje stopień rozwinięcia poszczególnych struktur.

Jaką rolę pełni lewa półkula mózgu?Jak już wcześniej wspomniano, każda z półkul odpowiada za inną funkcję. Prawa w skrócie jest związana z kreatywnością i talentami artystycznymi. Lewa zaś odpowiada za mowę oraz jej rozumienie, pisanie, analizowanie i logiczne myślenie, a także rozpoznawanie przedmiotów za pomocą dotyku. Należy dodać, że większa aktywność lewej półkuli jest widoczna podczas czytania, mówienia, pisania i liczenia. Jeśli więc chcesz wspierać rozwój mowy oraz logicznego myślenia u swojego dziecka w Twoim domu nie może zabraknąć układanek lewopółkulowych.

Jak dbać o rozwój malucha?chłopiec zabawa


Nie da się ukryć, że świat, który otacza dzieci, dostarcza ogromną ilość bodźców stymulujących prawą półkulę. Niestety takie zjawisko prowadzi do zaniedbywania lewej półkuli, która jest wręcz niezbędna podczas prawidłowego rozwoju malucha. Dziecko, które praktycznie z każdej strony jest bombardowane kolorami, obrazami, dźwiękami może mieć problem z nauką podstawowych czynności oraz koncentracją. W wielu przypadkach maluchy znają teksty piosenek czy reklam, ale to nie oznacza, że są w stanie zrozumieć występujące tam słowa. W takiej sytuacji niezwykle pomocne okazują się układanki lewopółkulowe.

Układanki lewopółkulowe - co należy o nich wiedzieć?Układanki lewopółkulowe to pomoce edukacyjne, które pomagają w lepszym rozwoju dzieciom z problemami mowy, zaburzeniami koncentracji oraz analitycznego myślenia. Głównym celem tych ćwiczeń jest pobudzenie lewej części mózgu do silniejszego rozwoju. Wtedy prawa półkula, która jest odpowiedzialna za emocjonalność, przestanie dominować. Wyłącznie w takiej sytuacji, czyli podczas równowagi obu półkul maluch może prawidłowo się rozwijać. Jak działają układanki lewopółkulowe? Te pomoce dydaktyczne służą do odtworzenia schematów pokazanych przez rodzica lub terapeutę. Najprostsze układanki to zbiór czterech kolorowych kwadratów.

Na szczególną uwagę zasługują układanki lewopółkulowe autorstwa Jagody Cieszyńskiej i Agaty Dębickie-Cieszyńskiej. Jest to zestaw składający się z 25 kwadratów z tworzywa w trzech kolorach - czerwonym, zielonym i niebieskim. W komplecie dostępna jest także specjalna książeczka z wzorami do ułożenia. Układanki lewopółkulowe Jagody Cieszyńskiej zawierają instrukcję z propozycjami ćwiczeń. Regularne korzystanie z tych pomocy dydaktycznych z pewnością sprawi, że maluch pokona zaburzenia związane z komunikacją językową. Układanki tych autorek są dostępne w sklepie internetowym Eduksięgarnia.

Funkcje obu półkul są ogromnie istotne. Nie można jednak zapominać o tym, że każda z nich potrzebuje oddzielnej stymulacji, aby wspierać prawidłowy rozwój dziecka. Niestety w przypadku lewej półkuli niezbędne są dodatkowe ćwiczenia, ponieważ nasze codziennie otoczenie nie wpływa samoistnie na stymulację tej części mózgu.